اخبار سال 1396

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان: افزایش صادرات خراسان رضوی با برندسازی

اشتراک گذاری

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان از کالاهای موفق خراسانی در حوزه برند خبر داد و گفت: برندسازی صادرات خراسان رضوی را افزایش داده است.


علی رسولیان با بیان اینکه برند یا نشان تجاری تصویری از کالاست که در ذهن مشتری باقی می ماند، اظهار کرد: اگر برندها ذهنیت خوب به جا بگذارند باعث افزایش فروش می شوند بنابراین برای اینکه بتوانیم در داخل و خارج از کشور بازارها را به صورت دراز مدت در اختیار داشته باشیم و مشتری را وابسته کنیم باید به سمت برندسازی حرکت کنیم.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان رضوی ادامه داد: در حال حاضر مشاهده می کنیم که شرکت هایی در بازارهای هدف و صادراتی موفق بوده اند که تصویر خوبی از کالای خود ایجاد کرده اند به عنوان مثال برخی از شرکت ها سال گذشته 650 میلیون دلار صادرات داشته اند و این موضوع به این معناست که توانسته اند برند خوبی ایجاد کنند.

رسولیان گفت: کالاهایی هستند که فروش صادراتی دارند اما به دنبال برندسازی نیستند درنتیجه فقط توانسته اند در کشورهای آسیای میانه و افغانستان با مزیت قیمتی حضور پیدا کنند که با تغییرات اندک قیمتی بازار خود را از دست می دهند چون مشتری نسبت به کالای آنها وفادار نیست.

وی افزود: در دو سال گذشته ابلاغیه ای در زمینه نشان تجاری از سوی سازمان توسعه تجارت صادر شد که خیلی عملیاتی نشد اما مسئولان با حمایت خود در قالب برگزاری نمایشگاه ها، تبلیغات نه صرفا تلویزیونی و حل موانع برندسازی می توانند کمک موثری در این زمینه کنند.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان رضوی با تاکید بر اینکه برند باید به یک خواسته مهم بخش های تولیدی و صنعتی استان تبدیل شود، ادامه داد: البته تشکل های بخش خصوصی نیز نقش موثری در ترغیب فعالان اقتصادی به ثبت نشان تجاری دارند و خوشبختانه انجمن مدیران صنایع خراسان با برگزاری همایشی با همین عنوان در طی چند سال باعث شد تا شرکت های بیشتری در استان خراسان رضوی برای ثبت برند خود اقدام کنند.

رسولیان در ارتباط با کالاهایی که در استان خراسان رضوی برندهای موفقی در حوزه صادرات داشته اند، گفت: دو نوع گروه کالا ازکشور صادر می شود، گروه نخست دارای مزیت رقابتی جدی هستند و به واسطه نوع کالایی که تولید و برندسازی کرده اند در سطح جهانی نیز عرضه می کنند که شامل زعفران، خشکبار، فرش دستباف، مواد پتروشیمی و شیمیایی می شوند.

وی ادامه داد: گروه دوم کالاهایی هستند که مزیت منطقه ای دارند به این صورت که به واسطه نزدیکی با برخی کشورها هزینه حمل و نقل کمتری دارند و توانسته اند با قیمت کمتری که دارند در گود رقابت وارد شوند.